Resultater fra klubturneringer i 2019
 

Royal Unibrew Open
21. september 2019
71 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (24 deltagere) Point Stemningsbilleder
1 Tobias Tang 36     
 

    
 

    

2 Eddie Djørup 36
3 Niels Henriksen 34
4 Conny Tang 34
 
Placering Række B (24 deltagere) Point
1 Karl Bloch Lauritsen 40
2 Holger Haunstrup 38
3 Leo Foged 37
4 Tove Lorenzen 36
 
Placering Række C (23 deltagere) Point
1 Lars Christensen 34
2 Karen Fredensborg 34
3 Georg Kristensen 33
4 Leif Gåsdal 33
       
Royal Beer Order of Merit 2019
Samlet vinder af klubbens turneringer gennem året: Royal Beer Order of Merit 2019
1. Jørn Klemmensen 58 point
2. Karl Bloch Lauritsen 56 point
3. Flemming Garsdal 53 point
4. Arne Christensen 50 point
 

 

Klubmesterskab
31. august og 1. september 2019
Link til resultater på GolfBox - Åbne rækker / Officiel klubmester - 12 deltagere
Link til resultater på GolfBox - Aldersopdelte rækker - 45 deltagere

Placering KLUBMESTER Herrer - 54 huller (10 delt.) Slag Klubmestre og runner-up
1 Kasper Lind Rørbæk 223 Åbne række
Herrer    Damer
  
2 Mads Emil Kristensen 229
     
Placering KLUBMESTER Damer - 36 huller (2 delt.) Slag
1 Sofie Møller 172
2 Helle Bjerre 186
 
Placering Junior Drenge - 36 huller (0 deltagere) Slag Klubmestre og runner-up i alderskategorier
      Midage
Herrer    Damer
  


Senior
Herrer    Damer
  


Veteran
Herrer    Damer
  


Superveteran
Herrer    Damer
  


Stableford-rækken
Placering Junior Damer - 36 huller (0 deltagere) Slag
     
Placering Mid-age Herrer - 36 huller (5 deltagere) Slag
1 René Dahm Nielsen 175
2 Peder V. Østerby 191
     
Placering Mid-age Damer - 36 huller (1 deltagere) Slag
1 Jette Kjeldahl 202
     
Placering Senior Herrer - 36 huller (9 deltagere) Slag
1 Kjeld Yde Sørensen 149
2 Karsten Tang 159
     
Placering Senior Damer - 36 huller (3 deltagere) Slag
1 Vibeke Andersen 197
2 Tina Ramsdahl Schmidt 202
     
Placering Veteran Herrer - 36 huller (15 deltagere) Slag
1 Ib Oxfeldt 174
2 Leif Sørensen 176
     
Placering Veteran Damer - 36 huller (3 deltagere) Slag
1 Rinda Pia Sørensen 217
2 Amnuay Bjerre 244
     
Placering Super-veteran Herrer - 36 huller (5 delt.) Slag
1 Marius Nielsen 184
2 Hugo Toft 194
     
Placering Super-veteran Damer - 36 huller (4 delt.) Slag
1 Tove Westh 207
2 Tove Lorenzen 212
     
Placering Stableford-rækken - 36 huller (9 delt.) Point
1 Karsten Klit 74
2 Jørn Klemmensen 73
.
 
 

 

Fødselsdagsturnering
24. august 2019
95 deltagere
Sponsor: Langkjær Stålbyg
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (24 deltagere) Point Vindere række A
1 Martin V. Kristensen 42
2 Marius Nielsen 38
3 Knud Aavad 38
4 Kristian Juelsgaard 38
 
Placering Række B (24 deltagere) Point Vindere række B
1 Hugo Toft 41
2 Holger Haunstrup 38
3 Per Boni Lundby 35
4 Per Voetmann 35
 
Placering Række C (24 deltagere) Point Vindere række C
1 Joan Salling 40
2 Arne Christensen 38
3 Rinda Pia Sørensen 38
4 Leo Foged 36
 
Placering Række D (23 deltagere) Point Vindere række D
1 Bo Rasmussen 38
2 Niels Kristian Kyndesen 33
3 Torben Nørregaard 30
4 Else Marie Lynge Hehlert 30
.
 
 

 

Shoppens Par-turnering
29. juni 2019
108 deltagere (Fourball)
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (20 par) Point Vindere række A
1 Svend Nielsen / Kjeld Jensen 44
2 Michael Rosager / René Dahm Nielsen 44
3 Ove Christensen / Dorthe Bøndergaard 43
 
Placering Række B (20 par) Point Vindere række B
1 Karen Fredensborg / Egon Fredensborg 48
2 Hanne Madsen / Tina Vestergaard Jensen 44
3 Anders Bank Jespersen / Erik Overby 42
 
Placering Række C (20 par) Point Vindere række C
1 Holger Haunstrup / Karin Haunstrup 47
2 Metha Olesen / Jytte Birk Poulsen 46
3 Bendt Jørgensen / Ella Ø. Jørgensen 43
 
 

 

MidtVestGolf Open 2019
2. juni 2019
97 deltagere
Sponsor: Handelsbanken, Herning Fredhøj
Link til resultater på GolfBox

  Trehøje vinder klubkonkurrencen    
       
Placering Række A (33 deltagere) Point Vindere række A
1 Bjarke Munk Bæk, Trehøje 41
2 Peter Albek, Trehøje 37
3 Bruno Knudsen, Trehøje 35
4 Niels Henriksen, Trehøje 34
5 Arne Rokkedahl, Trehøje 34
 
Placering Række B (31 deltagere) Point Vindere række B
1 Bo Jensen, Trehøje 35
2 Hugo Toft, Trehøje 34
3 Jesper Meldgaard, Trehøje 34
4 Niels Dahlgaard, Trehøje 34
5 Bendt Pedersen, Trehøje 33
 
Placering Række C (33 deltagere) Point Vindere række C
1 John Olesen, Trehøje 39
2 Ulla Grønbæk, Trehøje 35
3 Signe Bilgrav, Trehøje 34
4 Frands Bloch Lauritsen, Trehøje 34
5 Flemming Fiedler Kragh, Brande 33
.
 
 

 

Landbobanken Open
11. maj 2019
92 deltagere
Sponsor: Ringkøbing Landbobank
Link til resultater på GolfBox

Brutto-vinder

Slag - Brutto Vindere række A
Morten Lund Jørgensen 72
 
Placering Række A (23 deltagere) Slag - Netto
1 Bjarke Munk Bæk 67
2 John Boel Jr. 69
3 Ove Christensen 69
4 Leif Sørensen 72
5 Heine Tang 75
 
Placering Række B (24 deltagere) Point Vindere række B
1 Michael Kristensen 39
2 Erik Lundsholt 39
3 Kennet Vang Nielsen 38
4 Arne Rokkedahl 37
5 Lars Bune 36
 
Placering Række C (23 deltagere) Point Vindere række C
1 Jesper Meldgaard 38
2 Hugo Toft 34
3 Asta Foged 34
4 Tove Lorenzen 33
5 Arne Christensen 31
 
Placering Række D (22 deltagere) Point Vindere række D
1 Kamma Kragelund 35
2 Dorthe Østerholm Pedersen 33
3 Tommy Danielsen 32
4 Kaj Mortensen 31
5 Anne Bjerrum 31
.
 
 

 

Åbningsturnering
13. april 2019
108 deltagere
Sponsor: "hos Lange", Ringkøbing
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (27 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Jørn Klemmensen 70
2 Anders Ulriksen 72
3 Tobias Tang 73
4 Peder V. Østerby 73
 
Placering Række B (27 deltagere) Point Vindere række B
1 Flemming Garsdal 39
2 Niels Agergaard 38
3 Karl Bloch Lauritsen 38
4 Peder Borchmann 36
 
Placering Række C (27 deltagere) Point Vindere række C
1 Knud Åge Nygaard Larsen 38
2 Hardy Andersen 37
3 Asta Foged 37
4 Jørn Jensen 35
 
Placering Række D (27 deltagere) Point Vindere række D
1 Kurt Smith 39
2 Kamma Kragelund 38
3 Leif Gåsdal 37
4 Georg Kristensen 36
.
 
 

 

Opstartsturnering
23. marts 2019
76 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (26 deltagere) Point  
1 Kennet Vang Nielsen 23
Vindere række A



Vindere række B


Billede med vindere
fra række C mangler

 
2 Per Andersen 19
3 Rasmus Sørensen 18
4 John Aas 18
 
Placering Række B (25 deltagere) Point
1 Birgitte Haubjerg 23
2 Tom Hagelskjær 18
3 Jette Kjeldahl 17
4 Annette Klemmensen 17
 
Placering Række C (15 deltagere) Point
1 Tommy Danielsen 18
2 Birte Christoffersen 17
3 Vibeke Lauridsen 17
4 Frands Bloch Lauritsen 17
 
  

Tidligere års resultater:
Resultater fra 2018
Resultater fra 2017
Resultater fra 2016
Resultater fra 2015
Resultater fra 2014
Resultater fra 2013
Resultater fra 2012 og tilbage til 2004