Resultater fra klubturneringer i 2018

Andematch
Fourball parmatch med finsk stableford

11. november 2018
92 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (23 deltagende par) Point Vindere Fra banen
1 Bjarne Andersen
Tage Jakobsen
64

 

 

 

 

2 Hugo Toft
Preben Clausen
63
3 Preben Lawaetz Steffensen
Hans Grønlund
62
4 Inge Bønneland
Martin V. Kristensen
62
 
Placering Række B (23 deltagende par) Point
1 Niels Andersen
Ib Birk Poulsen
66
2 Bo Juul Frederiksen
Hans Jørgen Lauridsen
62
3 Vibeke Lauridsen
Henry Lauridsen
61
4 Ellen Kragelund
Niels Kragelund
61
 
 

 

Afslutningsmatch
28. oktober 2018
86 deltagere
Der er ingen resultater på GolfBox, da der blev spillet Irish rumble, hvilket kun kan håndteres manuelt.

Placering Hold række (103 deltagere) Point Stemningsbilleder og vindere
1 Mette Storgaard
Jette Kjeldahl
Tom Agerbo Nielsen
Jens Bent Kristensen
105          

         

         

         
2 Bo Jensen
Georg Kristensen
Svend Rasmussen
Ole Hansen
99
3 Inger Birkkjær Thomas
Inge Bønneland
Kaj Kristensen
Gert B. Pedersen
97
4 Preben Højbjerg Nielsen
Marius Nielsen
Leif Sørensen
Frands Bloch Lauridsen
95
 

 

Klubmesterskab
22. og 23. september 2018
Link til resultater på GolfBox - Åbne rækker / Officiel klubmester - 11 deltagere
Link til resultater på GolfBox - Aldersopdelte rækker - 47 deltagere

Placering KLUBMESTER Herrer - 54 huller (9 delt.) Slag Klubmestre og runner-up
1 Kasper Lind Rørbæk 222   
 
  
2 Heine Tang 234
     
Placering KLUBMESTER Damer - 36 huller (2 delt.) Slag
1 Laura Boe-Hansen 153
2 Sofie Møller 178
 
Placering Junior Drenge - 36 huller (1 deltagere - NS) Slag Klubmestre og runner-up i aldersgrupper
     




  
  
  
  
  
  
  
  
Placering Junior Damer - 36 huller (0 deltagere) Slag
     
Placering Mid-age Herrer - 36 huller (4 deltagere) Slag
1 Lars H. Green 173
2 René Dahm Nielsen 178
     
Placering Mid-age Damer - 36 huller (1 deltagere) Slag
1 Jette Kjeldahl 214
     
Placering Senior Herrer - 36 huller (8 deltagere) Slag
1 Kjeld Jensen 169
2 Hans Peder Kjeldahl 188
     
Placering Senior Damer - 36 huller (3 deltagere) Slag
1 Kirsten Asmussen 220
2 Helle Gydesen 235
     
Placering Veteran Herrer - 36 huller (16 deltagere) Slag
1 Bruno Knudsen 183
2 Leif Sørensen 188
     
Placering Veteran Damer - 36 huller (4 deltagere) Slag
1 Linda Rokkedahl 221
2 Ulla Bach Hansen 224
3 Anne Mette Olesen 224
     
Placering Super-veteran Herrer - 36 huller (6 delt.) Slag
1 Hugo Toft 201
2 Ole Jensen 204
     
Placering Super-veteran Damer - 36 huller (4 delt.) Slag
1 Asta Foged 213
2 Tove Lorenzen 216
 
 

 

Royal Unibrew Open
15. september 2018
59 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (15 deltagere) Point Stemningsbilleder
1 Jørn Klemmensen 36   

  

  

  

2 Flemming Thomsen 35
3 Bruno Knudsen 34
 
Placering Række B (14 deltagere) Point
1 Jette Kjeldahl 38
2 Holger Haunstrup 35
3 Bjarke Munk Bæk 32
 
Placering Række C (15 deltagere) Point
1 Thomas Andersen 49
2 Asta Foged 35
3 Arne Christensen 34
 
Placering Række D (14 deltagere) Point
1 Hugo Stjernholm 33
2 Bo Jensen 32
3 Prabath Samantha Pelpola 27
 

 

Venskabsmatch mod Juelsminde
8. september 2018 - AFHOLDT I JUELSMINDE
39 deltagere
Matchen blev AFLYST efter 3-4 huller pga. vejret.... Det er aftalt, at Juelsminde vil afholde igen næste år, men i foråret!
Link til GolfBox

 

 

Jubilæumsmatch - Søndag (18-huls banen)
26. august 2018
123 deltagere
Sponsor: Langkjær Stålbyg
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (31 deltagere) Point Vinder række A
1 Hans Peder Kjeldahl 39
2 Helle Bjerre 38
3 Tobias Tang 37
4 Lars Behrendtz 37
 
Placering Række B (32 deltagere) Point Vinder række B
1 Kennet Vang Nielsen 38
2 Kai Kampmann Hansen 35
3 Peder Borchmann 35
4 Michael Kristensen 34
 
Placering Række C (32 deltagere) Point Vinder række C
1 Thomas Andersen 47
2 Conny Helstrup Pedersen 36
3 Ulrik Sletten 35
4 Else Halkjær 35
 
Placering Række D (29 deltagere) Point Vinder række D
1 Jens Bent Kristensen 40
2 Finn Olesen 30
3 Bent A. Jensen 30
4 Ulla Grønbæk 29
.
 
 


Jubilæumsmatch - Søndag (9 huller ØST)
26. august 2018
26 deltagere
Sponsor: Langkjær Stålbyg
Link til resultater på GolfBox

Placering Herrer (11 deltagere) Point Vinder række A
1 Lars Chr. Larsen 20
2 Tage Møller 19
3 Prabath Samantha Pelpola 15
 
Placering Damer (15 deltagere) Point Vinder række B
1 Anne-Marie Stausbøll 22
2 Nelly Møller 16
3 Jette Jensen 16
 
 


Jubilæumsmatch - Fredag (18-huls banen)
24. august 2018
105 deltagere
Sponsor: Langkjær Stålbyg m.fl.
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (26 deltagere) Point Vinder række A
1 Holger Haunstrup 38   
2 Per Boni Lundby 36
3 Preben Clausen 36
4 Bjarke Munk Bæk 35
 
Placering Række B (27 deltagere) Point Vinder række B
1 Svend Rasmussen 43
2 Allan O. Juhl 38
3 Inge Astrup 37
4 Bodil Bendixen 36
 
Placering Række C (26 deltagere) Point Vinder række C
1 Poul Majlund Nielsen 35
2 Leo Kjeldgaard 35
3 Dorthe Østerholm Pedersen 34
4 Fin Kragelund 32
 
Placering Række D (26 deltagere) Point Vinder række D
1 Kamma Kragelund 37
2 Børge Madsen 31
3 Vivian Bach Pedersen 30
4 Hanne Østergaard 29
.
 
 


Shoppens Par-match
10. juni 2018
120 deltagere (greensome)
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (20 par) Point Vindere række A
1 Preben Pedersen / Per Andersen 47
2 Sonja Jensen / Steen Jensen 45
3 Sofie Møller / _Laura Boe-Hansen 41
4 Knud Aavad / Bruno Knudsen 40
 
Placering Række B (20 par) Point Vindere række B
1 Jan Salling / Joan Salling 43
2 Esben H. Sørensen / Kim Kjær 41
3 Rinda Pia Sørensen / Leif Sørensen 40
4 Birte Christoffersen / Flemming Hansen 39
 
Placering Række C (20 par) Point Vindere række C
1 Holger Haunstrup / Karin Haunstrup 38
2 Poul M. Nielsen / Dorthe Ø. Pedersen 33
3 Frands B. Lauritsen / Rasmus Sørensen 33
4 Bo Jensen / Lone Jensen 33
 
.
 
 

 

Elite-Am
26. maj 2018
34 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Hold rækken (to bedste scores pr. hul) Point  
1 Morten Lund Jørgensen (Elite)
Preben Pedersen
Eddie Djørup
86
2 Knud Storgaard (Elite)
Flemming Garsdal
Flemming Hansen
85
3 Kristoffer Moesgaard (Elite)
John Aas
Karsten Klit
83
 

Bedste individuelle score

Point  

Flemming Hansen

(bedste elitespiller Morten Lund Jørgensen)

39

40
 
.
 
 


De åbne Vestjyske mesterskaber
21. maj 2018
90 deltagere
Sponsor: green2green, IC Lauvring, Dansk Outlet Holstebro
Link til resultater på GolfBox

Brutto-vinder

Slag - Brutto Brutto vinder

Laura Boe-Hansen

75
(netto 73 slag)
 
Placering Række A (23 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Kjeld Yde Sørensen, Trehøje 73   
2 Michael Rosager, Trehøje 74
3 Bruno Knudsen, Trehøje 74
4 Henrik Borggaard, Nordvestjysk 74
 
Placering Række B (23 deltagere) Slag - Netto Vindere række B
1 Steen Nedergaard, Odense Eventyr 73
2 Hans Peder Kjeldahl, Trehøje 75
3 Leif Sørensen, Trehøje 75
4 Jørn Klemmensen, Trehøje 76
 
Placering Række C (22 deltagere) Point Vindere række C
1 Jesper Dideriksen, Trehøje 37
2 Bjarke Munk Bæk, Trehøje 37
3 Rasmus Kusk Jensen, Trehøje 34
4 Karsten Klit, Trehøje 34
 
Placering Række D (22 deltagere) Point Vindere række D
1 Joan Salling, Trehøje 40
2 Rinda Pia Sørensen, Trehøje 37
3 Lars Christensen, Trehøje 35
4 Birte Christoffersen 35
.
 
 


Kommunemesterskab 2018
- Afviklet i Åskov Golfklub
12. maj 2018
125 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Klubkonkurrencen - 10 bedste score Point  
1 Trehøje Golfklub 361  
 

Brutto-vinder

Slag - Brutto Brutto vinder

Manuel Nielsen, Trehøje

74
(netto 73 slag)
 
Placering Række A (24 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Tonny Thorsen, Åskov 70
2 Flemming Hansen, Trehøje 70
3 Kristian Johnsen, Åskov 71
4 Michael Nielsen, Åskov 73
5 Tomas Holm, Åskov 73
6 Gert B. Pedersen, Trehøje 73
 
Placering Række B (26 deltagere) Point Vindere række B
1 Preben Larsen, Trehøje 39
2 Thomas Thisted, Åskov 37
3 Bent Klausen, Trehøje 37
4 Gert Jacobsen, Trehøje 36
5 Michael Kristensen, Trehøje 35
6 Claus Hansen, Åskov 34
 
Placering Række C (25 deltagere) Point Vindere række C
1 Hugo Toft, Trehøje 37
2 John Aas, Trehøje 35
3 Ulla Bach Hansen, Trehøje 35
4 Jonna Vester, Herning 35
5 Karl Bloch Lauritsen, Trehøje 34
6 Bjarke Olesen, Trehøje 34
 
Placering Række D (25 deltagere) Point Vindere række D
1 Jens Peder Nielsen, Åskov 36
2 Søren P. Pedersen, Trehøje 35
3 Mette Ravnmose, Haunstrup 32
4 Anna Marie Hjørnholm, Trehøje 32
5 Egon Højmark, Åskov 31
6 an Kan Baastrup, Haunstrup 31
 
Placering Række E (24 deltagere) Point Vindere række E
1 Jan Høybye, Åskov 37
2 Arne Jørgensen, Åskov 36
3 Thomas Hauervig Bjerg, Åskov 36
4 Michael Kristensen, Herning  35
5 Knud Erik Kristensen, Åskov 34
6 Linda Rokkedahl, Trehøje 33
 
 

 

Landbobanken Open
27. april 2018
102 deltagere
Sponsor: Ringkøbing Landbobank
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (26 deltagere) Point Vinderne fra hver række
med Landbobankens repræsentant, Kasper O. Borchmann:






Stemningsbilleder fra banen:

  

     
1 Tobias Tang 37
2 Lars Behrendtz 36
3 Kjeld Yde Sørensen 36
4 Gert B. Pedersen 36
     
Placering Række B (26 deltagere) Point
1 Jørn Klemmensen 37
2 Henry Ørts 36
3 Rasmus Kusk Jensen 36
4 Preben Clausen 36
     
Placering Række C (25 deltagere) Point
1 Esben H. Sørensen 35
2 Ulla Bach Hansen 35
3 Joan Salling 35
4 Asta Foged 34
     
Placering Række D (25 deltagere) Point
1 Rinda Pia Sørensen 41
2 Frands Bloch Lauritsen 38
3 Inger Andersen 35
4 Hardy Andersen 34
     
 
 

 

Åbningsmatch
7. april 2018
120 deltagere
Sponsor: "hos Lange", Ringkøbing
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (30 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Leif Sørensen 69
2 Michael Jensen 70
3 Preben Lawaetz Steffensen 71
4 John Boel Jr. 72
5 Flemming Garsdal 72
 
Placering Række B (30 deltagere) Point Vindere række B
1 Tom Agerbo Nielsen 37
2 Karl Bloch Lauritsen 37
3 Lars Ramsdahl Schmidt 37
4 Jan Levin 35
5 Marita Overgaard 35
 
Placering Række C (30 deltagere) Point Vindere række C
1 Rasmus Kusk Jensen 42
2 Åge Erhardtsen 40
3 Søren P. Pedersen 38
4 Hardy Andersen 36
5 Joan Salling 36
 
Placering Række D (30 deltagere) Point Vindere række D
1 Ellen Kragelund 37
2 Einar Bune 36
3 Niels Kragelund 35
4 John Olesen 34
5 Rinda Pia Sørensen 34
           
 

 
Klovnematch
18. marts 2018
AFLYST

  

Tidligere års resultater:
Resultater fra 2017
Resultater fra 2016
Resultater fra 2015
Resultater fra 2014
Resultater fra 2013
Resultater fra 2012 og tilbage til 2004