Resultater fra klubturneringer i 2017
  

Andematch
Fourball parmatch med finsk stableford

5. november 2017
78 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (22 deltagende par) Point Vindere række A
1 Jesper Petersen
Brian Fabricius Lauridsen
64    
   
 
2 Günther Hehlert
Else Marie Lynge Hehlert
64
3 Jesper Medlgaard
Steen Vilsbøl
62
 
Placering Række B (22 deltagende par) Point Vindere række B
1 Ole Hansen
Per Jespersen
62
   
 
2 Ove Christensen
Dorthe Bøndergaard
62
3 Ole Jensen
Preben Lawaetz Steffensen
61
 
 

 

Afslutningsmatch
22. oktober
64 deltagere
Der er ingen resultater på GolfBox, da der blev spillet Irish rumble, hvilket kun kan håndteres manuelt.

Placering Hold række (103 deltagere) Point Stemningsbilleder og vindere
1 Georg Kristensen
Preben Lawaetz Steffensen
Arne Christensen
Per Boni Lundby
103    

   

   
2 Inger Andersen
Jørn Jensen
Karen Fredensborg
Inger Andersen
100
3 Birte Christoffersen
Martin V. Kristensen
Dorthe Østerholm Pedersen
Karl Bloch Lauritsen
100
4 Joan Salling
Hans Peder Kjeldahl
Linda Rokkedahl
Rasmus Sørensen
98
 

 

Klubmesterskab
23. og 24. september 2017
64 deltagere
Link til resultater på GolfBox - Åbne rækker / Officiel klubmester
Link til resultater på GolfBox - Aldersopdelte rækker

Placering KLUBMESTER Herrer - 54 huller (7 delt.) Slag Klubmestrene
1 Kasper Lind Rørbæk 216      
2 Nicolaj Knak 221
     
Placering KLUBMESTER Damer - 36 huller (3 delt.) Slag
1 Laura Boe-Hansen 149
2 Sofie Møller 204
 
Placering Junior Drenge - 36 huller (2 deltagere) Slag Vindere
1 Lasse Spandet Damgaard Jensen 183

  




  




  




  




  



 
2 Frederik Kjærgaard 196
     
Placering Junior Damer - 36 huller (0 deltagere) Slag
     
Placering Mid-age Herrer - 36 huller (8 deltagere) Slag
1 René Dahm Nielsen 165
2 John Boel Jr. 166
     
Placering Mid-age Damer - 36 huller (1 deltagere) Slag
1 Jette Kjeldahl 204
     
Placering Senior Herrer - 36 huller (8 deltagere) Slag
1 Karsten Tang 169
2 Bruno Knudsen 185
     
Placering Senior Damer - 36 huller (6 deltagere) Slag
1 Anette Tannebæk 196
2 Marita Overgaard 201
     
Placering Veteran Herrer - 36 huller (12 deltagere) Slag
1 Flemming Hansen 173
2 Ib Oxfeldt 179
     
Placering Veteran Damer - 36 huller (4 deltagere) Slag
1 Ulla Bach Hansen 212
2 Signe Bilgrav 234
     
Placering Super-veteran Herrer - 36 huller (10 delt.) Slag
1 Leif Møbjerg Pedersen 175
2 Hugo Toft 194
     
Placering Super-veteran Damer - 36 huller (3 delt.) Slag
1 Tove Lorenzen 206
 
 

 

Royal Unibrew Open
16. september 2017
59 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (15 deltagere) Point Vindere række A Stemingsbilleder
1 Bruno Knudsen 38      
2 Leif Sørensen 36
3 Tommy Lind 33
 
Placering Række B (15 deltagere) Point Vindere række B  
1 Preben Clausen 38
2 Hans Lauridsen 36
3 Ole Jensen 35
 
Placering Række C (15 deltagere) Point Vindere række C  
1 Bjarke Olesen 38
2 Bendt Jørgensen 36
3 Birger Andersen 34
 
Placering Række D (14 deltagere) Point Vindere række D  
1 Anne Bjerrum 36
2 Karen E. Haunstrup 32
3 Birte Christoffersen 31
 

 

Venskabsmatch Trehøje-Juelsminde
3. september - afholdt i Trehøje
45 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Klubkonkurrencen
De 10 bedste scores fra hver klub
point Stemningsbilleder
1 Trehøje 329    
2 Juelsminde 269
 
Placering Række A (15 deltagere) Point Vindere række A
1 Bruno Knudsen 36
2 Tommy Lind 33
3 Eddie Djørup 33
 
Placering Række B (15 deltagere) Point Vindere række B
1 Ulla Bach Hansen 35
2 Esben H. Sørensen 32
3 Tommy Danielsen 31
 
Placering Række C (15 deltagere) Point Vindere række C
1 Jonna Hussak 34
2 Tonni Bjerrum 33
3 Ketty Asbæk 31
 

 

Fødselsdagsmatch
20. august 2017
62 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Hold rækken (3 bedste scores i bolden) point Stemningsbilleder fra matchen
1 Eddie Djørup
Paul Tannebæk
Hans Jørgen Lauridsen
Pedro
124     
2 Svend Nielsen
Jan Salling
Asta Foged
Anne Bjerrum
117
 
Placering Række A (16 deltagere) Point Vindere række A
1 Leif Møbjerg Pedersen 36
2 Ole Hansen 34
3 Flemming Garsdal 33
 
Placering Række B (16 deltagere) Point Vindere række B
1 Paul Tannebæk 36
2 Bendt Pedersen 33
3 Jesper Dejlov Andersen 32
 
Placering Række C (15 deltagere) Point Vindere række C
1 Hans Jørgen Lauridsen 42
2 Birte Christoffersen 35
3 Asta Foged 33
 
Placering Række D (15 deltagere) Point Vindere række D
1 Anne Bjerrum 36
2 Per Lundorff Jensen 34
3 Claus Thomsen 33
 

 

Shoppens Par-match
24. juni 2017
116 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (30 par) Point Stemningsbilleder
1 Bruno Knudsen / Knud Aavad 46   
2 Ove Christensen / Dorthe Bøndergaard 45
3 Gert B. Pedersen / Martin Levin 44
4 Jette Kjeldahl / Hans Peder Kjeldahl 44
 
Placering Række B (30 par) Point Vindere række B
1 Holger Haunstrup / Jens Bent Kristensen 45   
2 Flemming Hansen / Birte Christoffersen 43
3 Karen Fredensborg / Egon Fredensborg 43
4 Vinni Bloch Lauritsen / Karl Bloch Lauritsen 42
 
Placering Række C (28 par) Point Vindere række C
1 Poul-Erik Foldbjerg / Grete Foldbjerg 43   
2 Mette Storgaard / Claus Thomsen 42
3 Bo Jensen /Lone Jensen 42
4 Kamma Kragelund / Fin Kragelund 41
 

 

Landbobanken Open
5. juni 2017
116 deltagere
Sponsor: Ringkøbing Landbobank
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (30 deltagere) Point Vindere række A
1 Bruno Knudsen 41
2 Flemming Garsdal 36
3 Jørn Klemmensen 35
4 Kjeld Yde Sørensen 35
5 Leif Møbjerg Pedersen 35
 
Placering Række B (29 deltagere) Point Vindere række B
1 Tove Lorenzen 39
2 Holger Haunstrup 38
3 Vivi Blæhr 38
4 Ole Jensen 36
5 Bendt Pedersen 36
 
Placering Række C (29 deltagere) Point Vindere række C
1 Joan Salling 40
2 Kim C. Kristensen 38
3 Asta Foged 36
4 Søren P. Pedersen 36
5 Tommy Danielsen 34
 
Placering Række D (28 deltagere) Point Vindere række D
1 Rinda Pia Sørensen 39
2 Birte Christoffersen 39
3 Tonny Duun Nielsen 39
4 Annette Klemmensen 37
5 Mogens Andersen (modtog ikke præmie) 36
6 Mette Storgaard 36
 
 

 

Kommunemesterskab 2017
20. maj 2017
124 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Klubkonkurrencen - 10 bedste score Point  
1 Trehøje Golfklub 376  
2 Åskov Golfklub 269
3 Herning Golfklub 262
4 Haunstrup Golfklub 244
 

Brutto-vinder

Slag - Brutto Brutto vinder

Kjeld Yde Sørensen, Trehøje

78
(netto 75 slag)
 
Placering Række A (24 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Martin Levin, Trehøje 74
2 Bruno Knudsen, Trehøje 74
3 Kjeld Jensen, Trehøje 76
4 Helle Bjerre, Trehøje 77
5 Flemming Hansen, Trehøje 77
6 Tommy Lind, Trehøje 78
7 Karsten Tang, Trehøje 78
 
Placering Række B (26 deltagere) Point Vindere række B
1 Preben Larsen, Trehøje 42
2 Gert Jensen, Trehøje 36
3 Karsten Klit, Trehøje 33
4 Kennet Vang Nielsen, Trehøje 33
5 Aage Degnbol, Trehøje 32
6 Poul Nielsen, Trehøje 31
7 Flemming Garsdal, Trehøje 30
 
Placering Række C (25 deltagere) Point Vindere række C
1 Arne Rokkedahl, Trehøje 38
2 Karl Bloch Lauritsen, Trehøje 36
3 Bent Munk Bæk, Trehøje 34
4 John Aas, Trehøje 34
5 Jens Valdemar Knudsen, Åskov 33
6 Jørn Jensen, Trehøje 32
7 Vivi Blæhr, Trehøje 31
 
Placering Række D (25 deltagere) Point Vindere række D
1 Arne Christensen, Trehøje 43
2 Rasmus Kusk Jensen, Trehøje 39
3 Vinni Bloch Lauritsen, Trehøje 33
4 Joan Salling, Trehøje 32
5 Tonny Duun Nielsen, Trehøje 30
6 Tove Westh, Trehøje 30
7 Ingolf Nielsen, Trehøje 29
 
Placering Række E (24 deltagere) Point Vindere række E
1 Georg Kristensen , Trehøje 38
2 Bjarne Jakobsen, Trehøje 36
3 Michael Jakobsen, Åskov 33
4 Jan Kan Baastrup, Haunstrup 31
5 Linda Rokkedahl, Trehøje 30
6 Birthe Christoffersen, Trehøje 28
7 Inger Andersen, Trehøje 28
 
 

 

De åbne Vestjyske mesterskaber
12. maj 2017
103 deltagere
Sponsor: IC Lauvring, Vildbjerg
Link til resultater på GolfBox

Brutto-vinder

Slag - Brutto Brutto vinder

Laura Boe-Hansen  (med ny banerekord)

72
(netto 70 slag)
 
Placering Række A (27 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Niels Henriksen 72
2 Heine Tang 73
3 Kasper Lind Rørbæk 74
4 Kjeld Jensen 74
5 Leif Sørensen 74
 
Placering Række B (26 deltagere) Slag - Netto Vindere række B
1 Kristian Juelsgaard 70
2 Ole Jensen 72
3 Kennet Vang Nielsen 72
4 Bruno Knudsen 75
5 Per Jespersen 76
 
Placering Række C (24 deltagere) Point Vindere række C
1 Gert Jacobsen 42
2 Niels Andersen 37
3 Kirsten Djørup 35
4 Ulla Bach Hansen 35
5 Theis D. Brunebjerg 34
 
Placering Række D (26 deltagere) Point Vindere række D
1 Arne Christensen 39
2 Rasmus Kusk Jensen 37
3 Claus Thomsen 36
4 Edith Kirkeby Wulff 35
5 Bendt Jørgensen 35
 
 

 
Åbningsmatch
22. april 2017
126 deltagere
Sponsor: "hos Lange", Ringkøbing
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (44 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Manuel Nielsen 72
2 Leif Sørensen 73
3 Karsten Tang 74
4 Kjeld Jensen 74
5 Tobias Tang 75
 
Placering Række B (44 deltagere) Point Vindere række B
1 Michael Kristensen 35
2 Bruno Knudsen 34
3 Hans Peder Kjeldahl 33
4 Marita Overgaard 32
5 Flemming Garsdal 32
 
Placering Række C (44 deltagere) Point Vindere række C
1 Vinni Bloch Lauritsen 35
2 Bendt Pedersen 35
3 Rasmus Kusk Jensen 33
4 Arne Christensen 31
5 Anne Mette Olesen 31
 
Placering Række D (44 deltagere) Point Vindere række D
1 Søren P. Pedersen 38
2 Signe Bilgrav 38
3 Lene Rohde 37
4 Inge-Marie Grønne 37
5 Michael Stjernholm 36
 
 

 
Klovnematch
1. april 2017
49 deltagere
Sponsor: OBH Nordica og Mr. Dohm, Herning

Placering Række: Damer (17 deltagere) Point  
1 Anne Bjerrum 44
2 Ellen Kragelund 42
3 Kamma Kragelund 41
4 Birte Christoffersen 39
 
Placering Række: Herrer A (16 deltagere) Point  
1 Holger Haunstrup 50
2 Jan Levin 38
3 Ole Hansen 37
4 John Aas 37
 
Placering Række: Herrer B (16 deltagere) Point  
1 Fin Kragelund 44
2 John Olesen 43
3 Tonni Bjerrum 42
4 Ingvard Jensen 41
 
     

Tidligere års resultater:
Resultater fra 2016
Resultater fra 2015
Resultater fra 2014
Resultater fra 2013
Resultater fra 2012 og tilbage til 2004