Resultater fra klubturneringer i 2016

Andematch
Fourball parmatch med finsk stableford

5. november 2016
87 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (22 deltagende par) Point Vindere række A
1 René Dahm Nielsen
Michael Rosager
63
1. plads

     
2. plads                  3. plads                  4. plads
2 Jan Levin
Martin Levin
62
3 Ib Birk Poulsen
Lars Espersen
62
4 Rinda Pia Sørensen
Hans Peder Kjeldahl
61
 
Placering Række B (22 deltagende par) Point Vindere række B
1 Tom Hagelskjær
Flemming Mørk
63
1. plads

     
2. plads                  3. plads                  4. plads
2 Birte Christoffersen
Arne Christensen
60
3 Anders Bank Jespersen
Maj Friis Jespersen
60
4 Ingvard JEnsen
Kim C Kristensen
59
 
 

 

Afslutningsmatch
23. oktober
103 deltagere
Der er ingen resultater på GolfBox, da der blev spillet Irish rumble, hvilket kun kan håndteres manuelt.

Placering Hold række (103 deltagere) Point Stemningsbilleder og vindere
1 Egon Fredensborg
Villy Sørensen
Kaj Kristensen
Preben Pedersen
110   

     

  
2 Ib Teilmann
Steen Vilsbøl
Per Jespersen
Flemming Garsdal
103
3 Kennet Vang Nielsen
Bent Klausen
Lars Christensen
Michael M. Christensen
100
4 Vivi Blæhr
Preben Lawaetz Steffensen
Poul Bøgsted
Asta Foged
100
5 Hanne Christensen
Rinda Pia Sørensen
Gert B. Pedersen
Kjeld Jensen
100
 

 

Klubmesterskab
17. og 18. juni 2016
79 deltagere
Link til resultater på GolfBox - Åbne rækker / Officiel klubmester
Link til resultater på GolfBox - Aldersopdelte rækker

Placering KLUBMESTER Herrer - 54 huller (8 delt.) Slag Klubmestrene
1 Kristoffer Moesgaard 220
2 Kjeld Yde Sørensen 224
3 Nicolaj Knak 227
     
Placering KLUBMESTER Damer - 36 huller (3 delt.) Slag
1 Laura Boe-Hansen 152
2 Lilian Andersen 181
3 Helle Bjerre 185
 
Placering Junior Drenge - 36 huller (2 deltagere) Slag Vindere
1 Lasse Spandet Damgaard Jensen 190







2 Jeppe Filsø Hedegaard 234
     
     
Placering Junior Damer - 36 huller (0 deltagere) Slag
     
Placering Mid-age Herrer - 36 huller (9 deltagere) Slag
1 Lars H. Green 163
2 Lars Krogh Johannesen 163
3 René Dahm Nielsen 166
     
Placering Mid-age Damer - 36 huller (3 deltagere) Slag
1 Jette Kjeldahl 208
2 Dorthe Kampmann 214
3 Kristine A. Grünberger 227
     
Placering Senior Herrer - 36 huller (16 deltagere) Slag
1 Karsten Tang 163
2 Martin V. Kristensen 172
3 Kjeld Jensen 177
     
Placering Senior Damer - 36 huller (5 deltagere) Slag
1 Annette Tannebæk 193
2 Rinda Pia Sørensen 201
3 Conny Helstrup Pedersen 207
     
Placering Veteran Herrer - 36 huller (17 deltagere) Slag
1 Leif Sørensen 174
2 Aage Degnbol 179
3 Flemming Ohlsen 192
     
Placering Veteran Damer - 36 huller (7 deltagere) Slag
1 Ulla Bach Hansen 197
2 Anne Mette Olesen 211
3 Tove Westh 214
     
Placering Super-veteran Herrer - 36 huller (6 delt.) Slag
1 Preben Clausen 197
2 Ole Jensen 203
3 Bent Munk Bæk 206
     
Placering Super-veteran Damer - 36 huller (3 delt.) Slag
1 Asta Foged 189
2 Vivi Blæhr 193
 
 

 

Venskabsmatch mod Juelsminde
11. september - AFHOLDT I JUELSMINDE
60 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Klubkonkurrencen point  
1 Juelsminde 315 De 10 bedste scores fra hver klub
2 Trehøje 279
 
Placering Række A (27 deltagere) Point  
T1 Svend Olsen, Juelsminde 31  
T1 Jørgen Nielsen, Juelsminde 31
T3 Eddie Djørup, Trehøje 30
T3 Hardy Møller, Juelsminde 30
T5 Jens Stenhøj, Juelsminde 29
 
Placering Række B (29 deltagere) Point  
1 Lars Ilsøe Nielsen, Juelsminde 38  
2 Rasmus Ole Hansen, Juelsminde 33
T3 Kaj Kristensen, Trehøje 28
T3 Conny Helstrup Pedersen, Trehøje 28
5 Jytte Røgilds Kristiansen, Juelsminde 27
 
Placering Række C (28 deltagere) Point  
1 Ole Karlsen, Juelsminde 38  
2 John Ward, Juelsminde 36
3 Hanne Nørgaard Larsen, Juelsminde 33
4 Tonni Bjerrum, Trehøje 33
5 Bo Rasmussen, Trehøje 32
 

 

Fødselsdagsmatch
21. august 2016
112 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Hold rækken (3 bedste scores i bolden) point Stemningsbilleder fra matchen
1 Knud Aavad
Flemming Fiedler Kragh
Kai Kampmann Hansen
Kristian Juelsgaard
118     
2 Bodil Sørensen
Anette Tannebæk
Esben H. Sørensen
Kristian Bundgaard
110
 
Placering Række A (27 deltagere) Point Vindere række A
1 Leif Møbjerg Pedersen 35
2 Svend Nielsen 33
3 Knud Aavad 33
4 Kristian Bundgaard 30
5 Leif Sørensen 29
 
Placering Række B (29 deltagere) Point Vindere række B
1 Vivi Blæhr 33
2 Holger Haunstrup 32
3 Esben H. Sørensen 32
4 Jan Salling 30
5 Leo Foged 29
 
Placering Række C (28 deltagere) Point Vindere række C
1 Kai Kampmann Hansen 38
2 Bjarne Manbjerg 36
3 Ulla Bach Hansen 33
4 Arne Christensen 33
5 Rinda Pia Sørensen 32
 
Placering Række D (28 deltagere) Point Vindere række D
1 Bodil Sørensen 33
2 Flemming Fiedler Kragh 33
3 Poul Bøgsted 32
4 Ingrid Rasmussen 32
5 Lone Jensen 30
 

 

Royal Unibrew Open
18. juni 2016
83 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (21 deltagere) Slag - Netto Stemningsbilleder fra matchen
1 Ove Christensen 70      
2 Martin V. Christensen 70
3 Kjeld Jensen 71
 
Placering Række B (21 deltagere) Point Vindere række B
1 Per Jespersen 41
2 Svend Nielsen 37
3 Vivi Blæhr 35
 
Placering Række C (20 deltagere) Point Vindere række C
1 Leo Foged 37
2 Sonja Svendsen 35
3 Jan Levin 34
 
Placering Række D (21 deltagere) Point Vindere række D
1 Günther Hehlert 40
2 Joan Salling 38
3 Inge Bønneland 37
 

 

Shoppens Par-match
5. juni 2016
176 deltagere
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (30 par) Point Vindere række A
1 Ove Christensen / Dorthe Bøndergaard 46
2 Kjeld Jensen / Ole Hansen 46
3 Peter  Jørgensen / Martin Lund Jørgensen 43
4 Hans Peder Kjeldahl / Jette Kjeldahl 43
5 Aage Degnbol / Tove Westh 41
 
Placering Række B (30 par) Point Vindere række B
1 Lasse Dehlendorff / Niller Therkildsen 48
2 Maibrit Juhl / Allan Juhl 43
3 Jens-Erik Jensen / Ingvard Jensen 43
4 Kai Kampmann Hansen / Ulla Bach Hansen 42
5 Kim C Kristensen / Knud-Aage Juhl 41
 
Placering Række C (28 par) Point Vindere række C
1 Jan Munksgaard / Jesper Munksgaard 47
2 Bo Jensen / Lone Jensen 44
3 Anders Bank Jesper / Maj Friis Jespersen 43
4 Günther Hehlert / Else Marie Lynge Hehlert 41
5 Hans Jørn Randeris / Hugo Toft 41
 

 

Kommunemesterskab 2016 - Afviklet i Herning Golfklub
22. maj 2016
191 deltagere
Vinderne i samlet dokument
Link til resultater på GolfBox

Placering Klubkonkurrencen - 10 bedste score Point  
1 Trehøje Golfklub 408  
2 Herning Golfklub 390
3 Åskov Golfklub 377
4 Haunstrup Golfklub 327
 

Brutto-vinder

Slag - Brutto Brutto vinder
Bjørn Uldall, Herning 71
 
Placering Række A (39 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Svend Herold Andersen, Herning 66
2 Lasse Martinsson, Trehøje 67
3 Leif Sørensen, Trehøje 68
4 Bjarne Valentin Stegger, Herning 68
5 Martin Levin, Trehøje 69
6 Aase Schou, Trehøje 69
7 Steen Joost, Herning 70
 
Placering Række B (37 deltagere) Point Vindere række B
1 Frederík Cilliborg Kristensen, Trehøje 40
2 Finn Kiil Pedersen, Herning 39
3 Kristina Thisted Nielsen, Åskov 38
4 Preben Pedersen, Trehøje 37
5 Patrick Fugl, Haunstrup 36
6 Mathias Mortensen, Herning 36
7 Thomas Thisted, Åskov 36
 
Placering Række C (39 deltagere) Point Vindere række C
1 Tove Lorenzen, Trehøje 40
2 Helle Toft Andersen, Herning 38
3 Lone Hansen, Trehøje 38
4 Vivi Blæhr, Trehøje 37
5 Jan Levin, Trehøje 37
6 Bjarke Olesen, Trehøje 37
7 Per Boni Lundby, Trehøje 37
 
Placering Række D (38 deltagere) Point Vindere række D
1 Jonna Hussak, Trehøje 41
2 Arne Jørgensen, Åskov 41
3 Jette Bendtsen, Åskov 40
4 Svend Aage Frahm, Herning 40
5 Arne Christensen, Trehøje 39
6 Bo Jensen, Trehøje 39
7 Rinda Pia Sørensen, Trehøje 39
 
Placering Række E (38 deltagere) Point Vindere række D
1 Ingelis Stjernholm, Trehøje 44
2 Georg Kristensen, Trehøje 43
3 Jannie Søgaard, Åskov 41
4 Bjarne Jakobsen, Trehøje 41
5 Villy Knudsen, Trehøje 39
6 Niels Christian Larsen, Herning 39
7 Birte Christoffersen, Trehøje 39
 

 

De åbne Vestjyske mesterskaber
14. maj 2016
116 deltagere
Sponsor: RedOffice OneCompany og IC Lauvring
Link til resultater på GolfBox

Brutto-vinder

Slag - Brutto Brutto vinder
Michael Rosager, Trehøje 75
 
Placering Række A (29 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Aase Schou, Trehøje 70
2 Ole Hansen, Trehøje 73
3 Kjeld Jensen, Trehøje 76
4 Morten Lund Jørgensen, Trehøje 76
5 Bilal Hassan, Trehøje 77
 
Placering Række B (29 deltagere) Slag - Netto Vindere række B
1 Preben Lawaetz Steffensen, Trehøje 69
2 Thorkild Juel Jensen, Trehøje 71
3 Maibrit Juhl, Trehøje 73
4 Preben Pedersen, Trehøje 74
5 Steen Gjerulff, Nordvestjysk (ikke til stede...) 75
6 Ole Jensen, Trehøje 75
 
Placering Række C (27 deltagere) Point Vindere række C
1 Bent Munk Bæk, Trehøje 44
2 Kenneth Stefansen, Trehøje 39
3 Jørn Jensen, Trehøje 36
4 Vinni Bloch Lauritsen, Trehøje 35
5 Anne Mette Olesen, Trehøje 35
 
Placering Række D (31 deltagere) Point Vindere række D
1 Kirsten Asmussen, Trehøje 37
2 Rinda Pia Sørensen, Trehøje 36
3 Bo Jensen, Trehøje 36
4 Theresa Csizmadia, Trehøje 35
5 Tommy Danielsen, Trehøje 35
 


Landbobanken Open
16. april 2016
99 deltagere
Sponsor: Ringkjøbing Landbobank
Link til resultater på GolfBox

Brutto-vinder

Slag - Brutto Kjeld Yde Sørensen modtog Brutto præmie
Morten Lund Jørgensen
I
kke til stede ved præmieuddeling
77
Kjeld Yde Sørensen 78
 
Placering Række A (25 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Ove Christensen 69
2 Jesper Dideriksen 70
3 Leif Sørensen 72
4 Martin Levin 73
5 Hans Peder Kjeldahl 73
6 Kjeld Jensen 73
 
Placering Række B (25 deltagere) Point Vindere række B
1 Aage Degnbol 41
2 Holger Haunstrup 39
3 John Pedersen 35
4 Maibrit Juhl 35
5 Preben Clausen 33
6 Niels Andersen 33
 
Placering Række C (24 deltagere) Point Vindere række D
1 Vivi Blæhr 39
2 Theis D. Brunebjerg 33
3 Vagn Stougaard 32
4 Hugo Stjernholm 32
5 Jan Levin 32
6 Joan Salling 31
 
Placering Række C (25 deltagere) Point Vindere række C
1 Fin Kragelund 37
2 Metha Olesen 37
3 Poul Bøgsted 36
4 Linda Rokkedahl 36
5 Rinda Pia Sørensen 35
6 Tonni Bjerrum 33
 


Åbningsmatch
3. april 2016
176 deltagere
Sponsor: Lange Isenkram, Ringkøbing
Link til resultater på GolfBox

Placering Række A (44 deltagere) Slag - Netto Vindere række A
1 Aage Degnbol 68
2 Flemming Garsdal 70
3 Kjeld Yde Sørensen 71
4 Lasse Martinsson 72
5 Steen Pedersen 72
6 Michael Rosager 73
7 Martin V. Kristensen 73
 
Placering Række B (44 deltagere) Point Vindere række B
1 Karsten Klit 40
2 Michael M. Kristensen 37
3 Bent Klausen 37
4 Maibrit Juhl 37
5 Jesper Pedersen 36
6 Vivi Blæhr 36
7 Anders Bank Jespersen 36
 
Placering Række C (44 deltagere) Point Vindere række C
1 Anne Mette Olsen 40
2 Bjarke Olesen 39
3 Frederik Cilliborg Kristensen 38
4 Hugo Stjernholm 37
5 Kai Svendsen 34
6 Charlotte Spandet 34
7 Henrik Pedersen 34
 
Placering Række D (44 deltagere) Point Vindere række D
1 Ingelis Stjernholm 40
2 Max Sand (ikke til stede ved præmieuddeling) 39
3 Tonni Bjerrum 36
4 Anne Bjerrum 35
5 Birte Christoffersen 35
6 Poul Bøgsted 35
7 Tilde Garsdal 34
8 Mikkel Arreborg 34
 


Klovnematch
15. marts 2016
96 deltagere
Sponsor: Tefal og Mr. Dohm, Herning.

Placering Række: Damer (24 deltagere) Point
1 Tove Westh - Vinder af Dameklovnen 47
2 Tilde Garsdal 45
3 Birte Christoffersen 42
4 Maibrit Juhl 41
 
Placering Række: Herrer A (35 deltagere) Point
1 Kurt R. Nyrup 43
2 Per B. Lundby 41
3 Kristian Juelsgaard 39
4 Bjarne Andersen 39
5 Holger Haunstrup 39
6 Aage Degnbol 38
 
Placering Række: Herrer B (37 deltagere) Point
1 Jens Thomsen - Vinder af Herreklovnen 45
2 Ingvard Jensen 45
3 Hans J. Knudsen (uddelt efterfølgende) 45
3 Tommy Larsen 45
4 Niels Kragelund 43
5 Henrik Mikkelsen 44
6 Bjarne Jakobsen 43
Tove Westh      Kurt R. Nyrup      Jens Thomsen
     

Tidligere års resultater:
Resultater fra 2015
Resultater fra 2014
Resultater fra 2013
Resultater fra 2012 og tilbage til 2004