Resultater fra klubbens turneringer i 2015

Andematch : Den 7. November : Antal deltagere 120. Sponsor : Bravo Tours og Super Brugsen Videbæk.

Placering Række A : Parmatch - Fourball med Finsk Stableford Point
1 Helle Bjerre & Johnny Skibsted 66
2 Kjeld Jensen & Søren P. Pedersen 63
3 Niels Andersen & Ole Hansen 63
4 Vivi Blæhr & Preben Clausen 63
5 Ole Jensen & Paul Tannebæk 63
6 Marita Overgaard & Jesper Damgård Jensen 61
Placering Række B : Parmatch - Fourball med Finsk Stableford Point
1 Frederik Cilliborg Kristensen / Ingvard Jensen 67
2 Maj Friis Jespersen / Anders Bank Jespersen 63
3 Ellen Kragelund & Niels Kragelund 62
4 Karin Haunstrup & Holger Haunstrup 62
5 Ib Birk Poulsen & Hans Jørgen Knudsen 60
6 Bjarne Jakobsen & Niels Dahlgaard 60

  
     Lars Ole Wulff - Preben Clausen - Vivi Blæhr - Edith Kirkeby Wulff                                          Flemming Hansen - Erik Rask

Udvalgsmatch : Den 24. Oktober : Antal deltagere 72

Placering Parmatch - Fourball Point
1 Ingolf Nielsen & Kim Bro 44
2 Joan Salling & Karl Kragh 43
3 Vagn O Pedersen & Aage Degnbol 42
4 Brido Fagerlund & Lars Buus 41
5 Peter Albek & Preben Clausen 40

Afslutningsmatch : Den 18. Oktober : Antal deltagere 120. Sponsor : Dansk Automation & Analyse.

Placering Række : A    Irish Rumble Point
1 Tonny Bjerrum - Bo Jensen - Kaj Mortensen - Jan Engholm 108
2 Georg Kristensen - Lasse Martinsson - Leif Jensen - Anne Bjerrum 102
3 Niels Jørgen Knudsen - Jens Jensen - Jens Bent Kristensen - Jens Olesen 101
4 Ib Birk Poulsen - Ingelis Stjernholm - Vivi Blæhr - Frederik Cilliborg Kristensen 100
5 Kirsten Asmussen - Birte Christoffersen - Preben Pedersen - Bent Klausen 100

Bare mænd der støtter brysterne : Den 2. oktober. Antal deltagere 120.

Placering Række : A    Texas Scramble Point
1 Bjarke Olesen & Jesper Dideriksen 48
2 Holger Haunstrup & Martin Levin 47
3 Lars Kjær Sørensen & Leif Sørensen 46
Placering Række : B    Texas Scramble Point
1 Kenneth Stefansen & Henrik Brændgaard 51
2 Bjarne Andersen & Lars Kristensen 48
3 Jens Bent Kristensen & Bent A Jensen 48

        
                Jesper Dideriksen & Bjarke Olesen                                  Henrik Brændgaard & Kenneth Stefansen

Klubmesterskabet : Den 19. & 20. september. Antal deltagere 88 : Sponsor : Sparekassen Thy Aulum.

Placering Række : A     Damer        2 x 18 huller Slag
1 Lina Kjær Stefansen 181
2 Lilian Andersen 192
Placering Række : A     Herrer        3 x 18 huller Slag
1 Anders Ulriksen 222
2 Kristoffer Moesgaard 235
3 Heine Tang 239
Placering Række :  Junior Drenge    2 x 18 huller Slag
1 Niklas Pedersen 197
2 Lasse Spandet Damgaard 224
Placering Række :  Mid-Age Damer    2 x 18 huller Slag
1 Jette Kjeldahl 229
Placering Række :  Mid-Age Herrer    2 x 18 huller Slag
1 Kjeld Yde Sørensen 154
2 Karsten Tang 168
3 René Dahm Nielsen 172
4 Lars Damsgaard 174
Placering Række :  Senior Damer    2 x 18 huller Slag
1 Marita Overgaard 195
2 Rinda Pia Sørensen 215
3 Helle Gydesen 250
Placering Række :  Senior Herrer    2 x 18 huller Slag
1 Leif Sørensen 182
2 Jørn Klemmensen 184
3 Ole Hansen 188
4 Flemming Hansen 189
4 Martin V Kristensen 189
Placering Række :  Veteran Damer    2 x 18 huller Slag
1 Tove Lorenzen 192
2 Asta Foged 199
3 Anne Mette Olesen 207
Placering Række :  Veteran Herrer    2 x 18 huller Slag
1 Flemming Ohlsen 184
2 Ole Jensen 190
3 Marius Nielsen 192
4 Bjarne Pedersen 195
5 Hugo Toft 196

                       
                               Herrerækken : De 3 bedste.                                           Damerækken : De 2 bedste.

Royal Unibrew Open : Den 12. september. Antal deltagere 85 : Sponsor : Royal Unibrew.

Placering Række : A      Antal deltagere : 21 Slag
1 Bruno Knudsen - Trehøje 70
2 Leif Sørensen - Trehøje 70
3 Flemming Garsdal - Trehøje 71
4 Jesper Damgaard Jensen - Trehøje 71
Placering Række : B      Antal deltagere : 22 Point
1 Leif Halkjær - Trehøje 39
2 Kan Levin - Trehøje 37
3 Vivi Blæhr - Trehøje 34
4 Henrik Mikkelsen - Trehøje 34
Placering Række : C      Antal deltagere : 21 Point
1 Arne Christensen - Trehøje 41
2 Ulla Bach Hansen - Trehøje 38
3 Bo Jensen - Trehøje 37
4 Christian Nielsen - Trehøje 36
Placering Række : D      Antal deltagere : 21 Point
1 Poul Bøgsted - Trehøje 36
2 Lone Jensen - Trehøje 34
3 Bent Stampe Thomsen - Trehøje 34
4 Tonni Bjerrum - Trehøje 33

Venskabsmatch : Den 6. september. Antal deltagere 76 : Sponsor : Jespers Planteskole.

Placering Række : A      Antal deltagere : 26 Point
1 Kristian Juelsgaard - Trehøje 39
2 Jesper Damgaard Jensen - Trehøje 37
3 Eggert Møller - Juelsminde 35
Placering Række : B      Antal deltagere : 24 Point
1 Vivi Blæhr - Trehøje 36
2 Asta Foged - Trehøje 36
3 Hugo Stjernholm - Trehøje 35
Placering Række : C      Antal deltagere : 26 Point
1 Lone Jensen - Trehøje 37
2 Linda Rokkedahl - Trehøje 33
3 Conny Helstrup Pedersen - Trehøje 33
Placering Klubkonkurrencen - De 10 bedste scores fra hver klub Point
1 Trehøje Golfklub 354
2 Juelsminde Golfklub 319

Fødselsdagsmatch : Den 22. august. Antal deltagere 88 : Sponsor : Langkjær Stålbyg.

Placering Række : A      Antal deltagere : 21 Point
1 Leif Sørensen 41
2 Ole Jensen 36
3 Flemming Garsdal 35
4 Bruno Knudsen 35
5 Hans Peder Kjeldahl 34
6 Gert B Pedersen 33
Placering Række : B      Antal deltagere : 26 Point
1 Preben Larsen 44
2 Lars Bune 41
3 Arne Rokkedahl 39
4 Jette Kjeldahl 39
5 Tove Lorenzen 38
6 Kristian Bundgaard 37
Placering Række : C      Antal deltagere : 21 Point
1 Karl Kragh 39
2 Lone Hansen 38
3 Jytte Engholm 37
4 Rinda Pia Sørensen 36
5 Anders Vesterbæk 36
6 Tina Ramsdahl Schmidt 35
Placering Række : C      Antal deltagere : 20 Point
1 Tonny Bjerrum 38
2 Jan Engholm 37
3 Bent Stampe Thomsen 35
4 Kurt Smith 35
5 Jane Borup 34
6 Anne Bjerrum 34


            Her er alle præmievinderne fra Fødselsdagsmatchen 2015, efter en dejlig sommerdag på golfbanen.
                                                      Tak til Langkjær Stålbyg for de flotte præmier.


Kristoffers Par-Match : Den 28. juni. Antal deltagere 168 : Sponsor : Golfstore Trehøje - Kristoffer Moesgaard

Placering Række : A      Antal deltagere : 58 Point
1 Jonas Orloff Bilberg & Simon Orloff Bilberg 47
2 Bjarke Olesen & Jesper Dideriksen 45
3 Rinda Pia Sørensen & Leif Sørensen 45
4 Gert Jensen & Preben Steffensen 44
5 Vinni Bloch Lauritsen & Karl Bloch Lauritsen 43
Placering Række : B      Antal deltagere : 54 Point
1 Sonja Svendsen & Kai Svendsen 47
2 Inge Bønneland & John Jakobsen 42
3 Ellen Kristensen & Kaj Kristensen 42
4 Charlotte Spandet & Jens Ole Pedersen 42
5 Bjarne Pedersen & Bent Klausen 40
Placering Række : C      Antal deltagere : 56 Point
1 Lone Jensen & Bo Jensen 48
2 Betty Vesterbæk & Anders Vesterbæk 46
3 Kamma Kragelund & Fin Kragelund 45
4 Bjarne Jakobsen & Ingvard Jensen 45
5 Kim C Kristensen & Frederik Cilliborg Kristensen 43

De åbne Vestjyske mesterskaber : Den 9. maj. Antal deltagere 164 : Sponsor : Red Office og I C Lauvring.

Placering Række : A      Brutto vinder - laveste score Brutto
Vinder af : De åbne Vestjyske mesterskaber 2015
Slag - Brutto
1 97 - 632 - Kjeld Yde Sørensen 76
Placering Række : A      Antal deltagere : 33 Slag - Netto
1 97 - 1489 - Jesper Damgaard Jensen 70
2 97 - 179 - Lars Kjær Sørensen 73
3 97 - 1213 - Kjeld Jensen 73
4 97 - 599 - Manuel Nielsen 75
5 97 - 957 - Karsten Tang 75
6 97 - 102 - Bilal Hassan 77
7 97 - 851 - Lasse Martinsson 78
Placering Række : B      Antal deltagere : 36 Slag - Netto
1 138 - 74 - Flemming Bjørn Lehnert 68
2 97 - 529 - Aage Degnbol 69
3 97 - 1030 - Bruno Knudsen 71
4 97 - 256 - Flemming Garsdal 71
5 169 - 16181 - Martin Tingleff 73
6 97 - 665 - Marius Nielsen 74
7 97 - 418 - Hans Peder Kjeldahl 74
8 188 - 620 - Nesco Huseljic 75
Placering Række : C      Antal deltagere : 48 Point
1 97 - 1191 - Ole Jensen 39
2 97 - 595 - Karsten Klit 38
3 97 - 156 - Søren P Pedersen 38
4 97 - 759 - Tove Lorenzen 37
5 97 - 389 - Heine Henriksen 37
6 97 - 1158 - Anette Tannebæk 37
7 79 - 1067 - Per Bjørn 35
8 97 - 1448 - Kenneth Stefansen 35
Placering Række : D      Antal deltagere : 47 Point
1 97 - 638 - Bendt Jørgensen 37
2 97 - 230 - Georg Kristensen 37
3 97 - 880 - Bo Jensen 36
4 97 - 115 - Birger Andersen 35
5 97 - 1059 - Kaj Kristensen 33
6 97 - 298 - Lone Jensen 32
7 97 - 1288 - Jens Thomsen 31
8 97 - 1149 - Charlotte Spandet 29
9 97 - 1345 - Jytte Engholm 29
10 702 - 871906 - Rasmus Joachim Storm 29

 
           Vinder af mesterskabet : Kjeld Yde Sørensen                                               Her puttes der på hul 14

Landbobanken Open : Den 18. april. Antal deltagere 140 : Sponsor : Ringkjøbing Landbobank

Placering Række : A      Brutto vinder - laveste score Brutto
Vinder af Landbobanken Open 2015
Slag - Brutto
1 Kasper Rørbæk 71
Placering Række : A      Antal deltagere : 36 Slag - Netto
1 97-0309 - Michael Rosager 68
2 97-0851 - Lasse Martinsson 68
3 19-2297 - Frederik Langhoff Olesen 70
4 97-0632 - Kjeld Yde Sørensen 71
5 97-1489 - Jesper Damgaard Jensen 72
6 97-0179 - Lars Kjær Sørensen 72
Placering Række : B      Antal deltagere : 36 Point
1 97-1233 - Per Jespersen 42
2 97-0418 - Hans Peder Kjeldahl 38
3 97-1357 - Jan Levin 36
4 97-0406 - Niels Andersen 35
5 97-0417 - Ole Hansen 35
6 97-0350 - Knud Aavad 35
Placering Række : C      Antal deltagere : 34 Point
1 97-1272 - Kristian Husted 39
2 97-0160 - Åge Erhardtsen 35
3 97-1345 - Jytte Engholm 35
4 97-0253 - Vivi Blæhr 34
5 97-0784 - Arne Christensen 34
6 97-1498 - Tonny Dunn Nielsen 33
Placering Række : D      Antal deltagere : 34 Point
1 97-0230 - Georg Kristensen 39
2 97-1532 - Karl Kragh 34
3 97-0983 - Ulla Bach Hansen 33
4 97-0884 - Ketty Asbæk 32
5 97-0298 - Lone Jensen 32
6 97-1372 - Lene Rohde 31

           
                              Præmietagerne i Række-D fra venstre er det.:
                              Lene Rohde, Karl Kragh, Georg Kristensen, Ulla Bach, Lone Jensen, Ketty Asbæk.

Åbnings-Match : Den 6. april. Antal deltagere 192. 

Placering Række : A      Antal deltagere : 45 Slag - Netto
1 Knud Storgaard 71
2 Kasper Rørbæk 72
3 Kjeld Yde Sørensen 72
4 Peter Albek 72
5 Hans Peder Kjeldahl 73
6 Anders Ulriksen 73
7 Kasper Heede Toftgaard 74
8 Peter Jørgensen 74
Placering Række : B      Antal deltagere : 49 Point
1 Eddie Djørup 43
2 Helle Stougaard 40
3 Gert Jensen 40
4 Tove Lorenzen 37
5 Kaj Kiel Søndergaard 36
6 Vivi Blæhr 35
7 Gert Jacobsen 34
8 Jens Erik Jensen 32
Placering Række : C      Antal deltagere : 46 Point
1 Mark Kragelund 38
2 Joan Salling 38
3 Annette Klemmensen 35
4 Jens Thomsen 34
5 Bent Munk Bæk 33
6 Kai Svendsen 33
7 Bjarne Manbjerg 33
8 Peder Friis 33
Placering Række : D      Antal deltagere : 52 Point
1 Jan Engholm 38
2 Ulla Bach Hansen 36
3 Bjarne Jakobsen 34
4 Frederik Cilliborg Kristensen 34
5 Jimmi Bune 33
6 Michael Storgaard Rasmussen 31
7 Tonni Bjerrum 31
8 Kim C Kristensen 31


        Lars Espersen - Kenneth Laugesen - Peter Jørgensen - Lars Kjær Sørensen                    Michael Rosager - Flemming Pedersen - Sofie Lund - Bilal Hassan

Klovne-Match : Den 15. marts. Antal deltagere 82.  -  Sponsor : Tefal og Mr. Dohm Herretøj i Herning.

Placering Række : Damer - Antal : 23 Point
1 Helle Gydesen    -    Vinder af Dameklovnen 46
2 Birte Christoffersen 45
3 Ingrid Rasmussen 44
4 Ida Teilmann    41
Placering Række : Herrer A - Antal : 29 Point
1 Jan Levin 40
2 Per Jespersen 39
3 Esben Sørensen 38
4 Karl Bloch 37
5 Jørn Klemmensen 36
Placering Række : Herrer B - Antal : 30 Point
1 John Olesen    -    Vinder af Herreklovnen ( For anden gang ) 46
2 Bjarne Manbjerg 45
3 Arne Christensen 45
4 Einar Bune 44
5 Wilton Jensen 43

       
Vinderne fra Klovnematchen : Helle Gydesen - Jan Levin og John Olesen, der i øvrigt vandt klovnen for 2. gang.

Tidligere års resultater:
Resultater fra 2014
Resultater fra 2013
Resultater fra 2012 og tilbage til 2004